SSS - Mekanik pinç vanaları

Genel

Pnömatik pinç vanasının aksine mekanik pinç vanasında elastomer/kauçuk manşet hava basıncıyla ya da nötr gaz/akışkanlarla ezilmez, aksine bir mekanizmayla ezilirler.

Avantajlar: Mekanik pinç vanaları manşetlerin açma bağlantı parçaları ile sağlam bir bağlantıya sahiptir. Böylece pinç vanası manşeti daha uzun süreli kapanmalardan sonra da her zaman çıkış konumu noktasına geri gelir ve tam çapraz kesitle/çapla tekrar açılır.

Mekanik pinç vanaları akış ya da konum kontrolü açısından daha uygun bir yapıya sahiptir. Ayrıca bu vanalar manuel olarak el çarkıyla da çalıştırılabilir ve değişken olarak farklı tahriklerle de donatılabilir.

Mekanik pinç vanalarının yapı uzunlukları modele göre farklılık gösterir. Mekanik kumandalı RV serisi pinç vanaları, DIN 3202 F5/F15, ASME B16 uzunluğunda ve/veya ISO5752 Tablo 6’ya göre belirtilen yapı uzunluklarında mevcuttur. Yapı boyu uzatıcı OV pinç vanaları hiçbir norma tabi değildir.

Mekanik pinç vanalarının kapatma süreleri nominal çapa ve motor gücüne bağlı olarak değişir. Temelde elektrikli çalıştırma tahrikinin kapanma süreleri pnömatik tahriklerinkinden çok daha yavaş seyreder. Pnömatik tahrikin kapanma süreleri pnömatik pinç vanasının süreleriyle 1,5 -2 Faktör ile kıyaslanabilir. Özel durumlarda satış temsilcilerimizle doğrudan irtibata geçin.

Evet, esnek kapanan pnömatik silindir şeklindeki “Fail Safe” korumalı mekanik pinç vanaları vardır.

OV serisi mekanik pinç vanaları düşük basınçtaki kullanım alanında ideal bir fiyat kalite performansını karşılamaktadır. Buna ilaveten OV pinç vanaları alüminyumdan bir gövdeye sahiptir. Bununla montaj basitleşir ve lojistik masrafları azalır. Yüksek çalışma basınçlı kullanımlar ya da yüksek talepler RV pinç vanalarıyla ideal olarak karşılanır. Ayrıca yüksek varyasyon seçeneklerine değinilebilir. Materyal ve bağlantı olanakları bakımından en geniş seçim imkanını sunmaktayız.

Bunun için genel geçer bir cevap bulunmamaktadır. Güçlü vibrasyonlar zarara yol açabilir, özellikle pinç vanasına yüksek gerilim altında bulunuyorsa. Satış ekibimiz sizlere bilgilerini aktarmak için her zaman hazır bulunmaktadır.

Evet, mekanik pinç vanaları ile ara konumlar herhangi bir zamanda işleme sokulabilir, ideal biçimde pnömatik bir durum düzenleyici ya da bir düzenleme fonksiyonlu ve elektrikli çalıştırma tahriki yardımıyla. Buna göre önceden tanımlanmış ara konumlar yaklaşma sensörü üzerinden işleme sokulabilir ve ayarlanabilir.

DN50 nominal çapına kadar OV pinç vanaları bir yerleştirme pimine getirilmiştir. Talep üzerine bu, daha büyük nominal çapta kurulabilir.

Fonksiyon & teknik

Silindir hareketinin sönümlemesi için yaylı taraflardan da hava ile etkilenebilir.

Evet, genellikle bu sonuç çıkarılabilir. Şayet manşet kilitleri ile olan bağlantılar temas etmemesi halinde istisnalar düşünülebilir. Örneğin manşetin aşırı gerilmesi ve açma bağlantı parçalarının kopması sırasında.

OV serisi mekanik pinç vanaları nominal çapa göre maksimum 5 bar çalışma basıncına kadar kullanılabilir. RV serisi mekanik pinç vanaları çalışma basıncı için 6 bar, 10 bar, 16 bar, 25 bar ve 40 bar’lık basınç sınıfları mevcuttur.

Hem pnömatik hem de elektronik tahrik için AKO uygun aksesuar seçenekleri sunmaktadır, bu seçeneklerle 4..20mA’lık bir giriş akım sinyali üzerinden birbirinden farklı ayarlama uygulamaları gerçekleştirilebilir.

Konum ayarlamasında giriş akım sinyali aracılığıyla bir armatürün açılma yüzdesi stabilize edilir ve akışkan basınç dalgalanmalarında sabit tutulur.

Elektromotorlu bir tahrik sırasında kendinden kilitli mil sayesinde bu ayar varyasyonu üzerinde hiçbir yük değişimi gerçekleşmez.

Akış ayarlama sırasında daha yüksek bir akış ölçümü yardımıyla giriş sinyali -istenen akış oranında sabitlenmesi için- her bir değişikliğe uygun hale getirilir. Tahrik bu yüzden yük değişim durumlarına maruz kalmaktadır ve buna uygun olarak tasarlanmış olmalıdır.

Kullanım alanları

Her mekanik pinç vanası kesin çizgilerle belirlenmiş avantajlara ve performans sınırlarına sahiptir. Bu avantaj ve sınırlar mevcut ortamlarda ve yerinde ayarlanabilmektedir. Bizim satış bölümümüz sizi bilgilendirmekten memnuniyet duyar.

-10°C gayet güvenilir bir veridir. Tecrübelerimden biliyoruz ki mekanik pinç vanaları düşük sıcaklıklarda da en iyi şekilde çalışmaktadır.

Mekanik pinç vanası maksimum 100-150mbar’a kadarki düşük vakumlarda da kullanılabilir. Yüksek vakumlu kullanımlar için bizim satış ekibimiz ile görüşünüz. Sizlere yardım etmekten memnuniyet duyarız.

Manuel kumandalı pinç vanaları nadir kullanımı sebebiyle nadiren bir otomatikleştirme gereksiz olduğu zaman kullanılmaktadır. Diğer bir avantaj kendinden kilitli milde bulunmaktadır. Bu mil önceden ayarlanmış ara konumları akışkan basınç dalgalanmaları sebebiyle değişmemesini sağlamaktadır.

Bakım

Evet, mekanik pinç vana manşetlerinin tamamı yerinde özel bir alete gerek duymadan değiştirilebilir. Bunun için İnternet sayfamızın "Downloads" bölümünde tüm pinç vana modelleri için montaj talimatları ve montaj videoları sunuyoruz.

Mekanik pinç vanaları üretim gerilimi sırasında yapısal olarak sadece elastomer/kauçuk manşetler ile temasa geçtiği için, genellikle sadece manşetler gerçek yedek/aşınma parçalarıdır. Mekanik pinç vanalarının elastomer/kauçuk manşetlerindeki değişim için ideal yardım aracı olarak 12 dilde hazırlanmış montaj talimatları ve montaj videolarını online internet adresimizde kullanımınıza sunuyoruz, bunlarla elastomer/kauçuk lastiklerin nasıl değiştirileceği sizlere detaylı olarak açıklanacaktır.

Kumanda & aksesuar

Birçok talebe uygun akseuar stoklarımızda mevcut bulunmaktadır. En çok satılan ürünlerimiz solenoid valfler, basınç/filtre düzenleyiciler, yaklaşma sensörleri/başlatıcılar, pnömatik konum düzenleyiciler vs.

Malzemeler

OV serisi mekanik pinç vanaları için alüminyum seçenekler arasında bulunmaktadır. RV serisi mekanik pinç vanaları için dökme demir, çelik ya da paslanmaz çelik seçilebilir.

OV serisi mekanik pinç vanaları için doğal kauçuk, EPDM, gıda için EPDM, neopren ya da nitril seçilebilir. RV serisi mekanik pinç vanaları için gıda için doğal kauçuk, EPDM, gıda için EPDM, nitril, bütil ya da viton seçilebilir.

Bunun için gerekli endüstri standartlarına uygun toz boya uygulanmaktadır. OV pinç vanası standart olarak RAL2009 turuncu, RV pinç vanası RAL5015 mavi ile boyanmıştır. Boyamaya ilişkin herhangi özel bir veri sayfamız yoktur.

Dünya genelinde pazar lideri

39yıllık aile şirketi

600yeni müşteri yıllık

20.000dünya çapında müşteri

Emsalsiz teslimat taahhüdü

< 0,2 %reklamasyon oranı

> 99 %müşteri memnuniyeti

30bayi, dünya çapında

En büyük ürün yelpazesi

10.000pinç vanası modeli

2.500model stoklarda mevcut

100.000birim satış, yıllık

Kapsamlı servis hizmetleri

80CAD formatı

32montaj ve animasyon videosu

16dilde dokümantasyon