AKO yıpranmaya dayanıklı vanaları sektörde en tanınmışların arasındadır

Pnömatik kontrollü yıpranmaya dayanıklı vanalar genellikle endüstriyel konveyör sistemlerinde kullanılır, çünkü diğer vana çözümlerine göre birçok avantajlı özellik taşırlar. Basınçlı hava etkili yıpranmaya dayanıklı vanaların tasarımı sadece nakil ürününün kapalı vana durumunda optimal sızdırmazlığı ile birlikte komple serbest olarak akmasını sağlamakla kalmaz,

aynı zamanda büyük endüstriyel tesislerde basit montaj ve değiştirme ile karmaşık olmayan otomasyona da izin verir. Geleneksel vanalara göre bir başka avantajı ise vananın tek yıpranır parçası olarak içeride duran manşetin nakil maddesine ideal şekilde uyarlanabilmesidir.

Pnömatik tasarımda yıpranmaya dayanıklı vanalar

Pnömatik kontrollü yıpranmaya dayanıklı vanalar (pinç vanaları olarak da anılır) AKO Armaturen ürün portföyünde sabit bir yere sahiptir. Tesis işletmecileri yaygın nominal genişliklerde ve önemli tüm bağlantı seçeneklerinde yıpranmaya karşı dayanıklı özelliklerine sahip vanaların geniş bir ürün gamını bulabilirler.

Pnömatik kontrolü vanaların çalışma prensibi genel olarak - vananın niteliği veya düzeninden bağımsız olarak - her zaman aynıdır: Yıpranmaya dayanıklı vanaların içindeki manşetin, gövdeye basınçlı hava (veya bir akışkan) beslemesiyle preslenmesiyle nakil maddesinin akışı durdurulur. Manşetin dudak şeklindeki kapatma görüntüsü burada akışkan akışının tamamen sızdırmaz şekilde kapatılmasını garanti eder - ister dökme malzeme ister toz, granül, süspansiyon veya saf sıvılar olsun.

Basınçlı havanın daha sonra tahliye edilmesiyle manşet, muazzam geri alma kuvveti sayesinde kendiliğinden açılır ve ürün akışı tekrar daralma olmaksızın mümkün olur. Modern yıpranmaya dayanıklı vanalar elips şeklinde bir gövdeye sahiptir, bu sayede kumanda bölmesinde gerekli basınçlı hava %45'e kadar azaltılabilmektedir. Bu sayede enerji maliyetlerinde önemli tasarruflar, daha hızlı açma ve kapatma süreleri elde edilir ve böylelikle manşet korunur, çünkü açma ve kapatma hareketi sırasında manşet ruhundaki - manşetin iç kısmı - ürün akışı nedeniyle yıpranma en büyük düzeydedir.

Yıpranmaya dayanıklı vanalar - Örnekler

VMC serisi yıpranmaya dayanıklı vanaVMP serisi yıpranmaya dayanıklı vanaVF serisi yıpranmaya dayanıklı vana

Yıpranmaya dayanıklı vanalar - vananın tasarımı

ıpranmaya dayanıklı vanalar çok az sayıda bileşenden oluşur: bir plastik veya metal gövde, çift taraflı monte edilmiş bağlantılar ve vananın içinde kauçuk manşet.

Bu sayede manşetin iç tarafının dışında - ruh olarak da adlandırılır - sadece bağlantı türlerinin iç tarafları nakil maddesi ile temas eder. Ürüne temas eden bu elemanların malzemeleri nakledilecek akışkana göre serbestçe seçilebilir.
Yıpranmaya dayanıklı vanaların daralmasız tasarımı sayesinde tıkanmalar veya kabuklaşmalar neredeyse hiç oluşmaz ve böylece güvenilir ve arızasız bir akış garanti edilir. Bunun sonucunda vananın temizliği de bir sorun teşkil etmez. Özellikle gıda alanında kullanılan SIP ve CIP temizleme yöntemleri kısıtlamasız olarak mümkündür.

Bu vana bakım ve servis konusunda da basit tasarımının avantajlarını ortaya koyuyor – basit takma ve sökme hakkında daha fazlasını burada okuyun.

Yıpranmaya dayanıklı vanalar - Vananın yapısı
Yıpranmaya dayanıklı vanalar: Basit yapısı sorunsuz ve etkili kullanımı garanti eder
Yıpranmaya dayanıklı vanalar ve manşetin yapısı
Yıpranmaya dayanıklı vanalar: İçte duran manşetin yapısı

Yıpranmaya dayanıklı vanalar – en önemli parçası içteki manşettir

Yıpranmaya dayanıklı vanalar en önemli parçalarıyla ölçülür. Vananın içindeki manşet en önemli göreve ve tüm parçalar arasında en yüksek yüke sahiptir: Bir taraftan vananın çalışma şekli nedeniyle açma ve kapatma sırasında yüksek bir elastikiyet beklenirken aynı zamanda yüksek derecede aşındırıcı akışkanlarda da kullanılabilmesi için manşetin yıpranmaya dayanıklı özelliklere sahip olması gerekir.

Bu nedenle AKO bünyesinde kullanılan malzemelerin seçimi ve geliştirilmesi ile manşetin yapısına özel önem gösterilir. Sorunsuz akışkanlar için bir dizi manşet kalitesinin yanında yüksek aşınma yükünde de uzun bir kullanım süresi sağlayan ve bu sayede yıpranmaya dayanıklı vanalarda kullanım için ideal olan özel olarak geliştirilmiş kauçuk bileşikleri mevcuttur.

AKO yıpranmaya dayanıklı vanaların manşetlerinde bir manşetin üç segmenti - astar (dış kabuk), kumaş takviyeli iç kısım ve iç manşet ruhu - birbirine ve uygulama amacına hassas bir şekilde uyarlanmıştır.

Yıpranmaya dayanıklı vanalar evrensel olarak kullanılabilir

Yıpranmaya dayanıklı vanalar çok sayıda sektörde, özellikle endüstri sektörlerinde kullanılır:

 • Kimya endüstrisi
 • Plastik sanayi
 • Madencilik
 • İnşaat ve inşaat malzemeleri endüstrisi
 • Çevre teknolojisi
 • Su ve atık su arıtma
 • İlaç endüstrisi
 • Tıp teknolojisi
 • Tesis mühendisliği
 • Gıda ve besin maddeleri
 • ve çok daha fazlası.

Yıpranmaya dayanıklı vanalar aşındırıcı akışkanlarda güçlü yanlarını ortaya koyar - ve geleneksel ve sorunsuz nakil ürünlerinde de sorunsuzca kullanılabilir:

 • Cüruflar
 • Süspansiyonlar
 • Akıcı sıvılar
 • Dökme malzemeler
 • Cevherler
 • Tozlar
 • İnce taneli maddeler
 • ve çok daha fazlası.

Gıdaların nakli veya patlama tehlikesi bulunan alanlarda kullanım için özel tasarımlar da temin edilebilmektedir. Satış ekibimiz size memnuniyetle bilgi verecektir.

Yıpranmaya dayanıklı vanaların bakımı kolay ve kullanımları güvenlidir

Yıpranmaya dayanıklı vanalar çok bakım gerektirmeyen vanalardır. Sadece vananın içindeki manşetin periyodik olarak değiştirilmesi gerekir - bu periyot kumanda frekansı ve akışkan tarafından belirlenir. AKO'nun yıpranmaya dayanıklı manşetleri özellikle aşındırıcı akışkanların durdurulması ve regülasyonu için tasarlanmış olup zorlu şartlar altında bile uzun bir kullanım ömrüne sahiptirler. Manşetin değiştirilmesi gerektiğinde bu işlemi kendi personeliniz özel bir alet gerektirmeden yapabilir ve kısa sürede tesise tekrar entegre edilebilir. Ayrıca: Bir manşet değişiminde diğer tüm vana elemanları tekrar kullanılabilir ve yeni manşetle birlikte monte edilebilir.

Basit tasarımlı -> uygulamada etkili

Yıpranmaya dayanıklı vanalar gerekliliklerinize özel olarak yapılandırılabilir

AKO'nun yıpranmaya dayanıklı vanaları bir modüler sisteme dayanır. Gövde, bağlantılar ve manşet malzemesi burada tesisin ve nakil ürününün tam gereksinimlerine göre bireysel olarak birleştirilebilir ve böylece en iyi çalışma şeklini garanti edebilir. Burada bir dizi gövde ve bağlantı malzemesi ve önemli tüm bağlantı türleri mevcuttur. Manşet malzemelerinde sağlam ve uzun ömürlü kauçuk varyasyonlarından oluşan geniş bir derlemeden faydalanabilirsiniz. Gıda alanı için özel tasarımlar ve patlayıcı ortamlarda kullanım için iletken manşetler de dahildir.

Bir sistem = çok çeşitli seçenekler

Yıpranmaya dayanıklı vanalar - Gerekliliklerinizi bize yazın!

İzin verilen dosya formatları: pdf, jpg, jpeg, png, tif, tiff, doc, docx, xls, xlsx, zip
Maksimum toplam boyut: 10.00 MB
Yüklenmiş dosya sayısı: 0 / 10
Yüklenmiş dosyaların boyutu: 0 Bytes / 10.00 MB

Veri gizliliği hakkında bilgileri burada bulabilirsiniz: Veri gizliliği beyanı

* ile işaretli alanların doldurulması zorunludur.

Dünya genelinde pazar lideri

39yıllık aile şirketi

600yeni müşteri yıllık

20.000dünya çapında müşteri

Emsalsiz teslimat taahhüdü

< 0,2 %reklamasyon oranı

> 99 %müşteri memnuniyeti

30bayi, dünya çapında

En büyük ürün yelpazesi

10.000pinç vanası modeli

2.500model stoklarda mevcut

100.000birim satış, yıllık

Kapsamlı servis hizmetleri

80CAD formatı

32montaj ve animasyon videosu

16dilde dokümantasyon