Lütfen aşağıdaki dillerden birini seçin

Tıkanmaz vanalar ve kullanım alanları

Tıkanmaz vanalar birçok endüstri alanında kullanılır. Çünkü endüstriyel boru hattı sistemlerinden nakledilen her madde ve her malzeme tıkama tehlikesi olmadan düzenlenemez veya kapatılamaz.
Birçok katı madde ürün akışını kapatma sırasında konvansiyonel vanaların (ör. klapeler, membran vanaları veya eğri oturmalı vanalar) daralması nedeniyle tıkanmaya veya köprü oluşumuna eğilimlidir. Özellikle doğrudan vana üzerindeki alan buna çok meyillidir, çünkü burada boru sistemi ve onun bileşenleri ile en büyük temas yüzeyine sahiptir. Yanlış vana kullanılırsa boru hattında tıkanma oluşabilir ve bu da sadece sisteme manuel müdahale ile giderilebilir.
Özel tıkanmaz vanalar, nakil maddesinin bir vananın parçalarıyla çözülmez şekilde birleşmesini veya takılmasını neredeyse imkansız hale getirecek şekilde tasarlanmıştır. Oluşabilecek tıkanıklıklar tıkanmaz taşıma için tasarlanmış bir vanada kendiliğinden çözülür ve ürün akışında bir bozukluk oluşmaz.

Kullanım alanları ve akışkanlara örnekler:

  • Köprü oluşumuna eğilimli maddelerin düzenlenmesi veya kapatılmasında
  • Biçim veya yapıları nedeniyle takılmaya eğilimli maddelerin durdurulması veya dozajında
  • Vananın uzun kapanma sürelerinde kabuklanmaya eğilimli süspansiyonlarda
  • Vanada yapışmaya eğilimli yüksek viskoziteli sıvılarda

Tıkanmaz vana (animasyon)

Emsalsiz yapı şekilleri sayesinde tıkanmaz vanalar nakil maddesinin köprü oluşumları, kabuklanmaları ve yapışmalarına karşı duyarsızdır.

Tıkanmaz vanaların çalışma şekli

Tıkanmaz vanalar, vana kapalıyken olası bir tıkanmanın açma veya düzenleme sırasında kendiliğinden ve kalıntısız olarak vanadan çözülmesini ve sorunsuzca nakledilebilmesini sağlamaktadır. Tipik bir tıkanmaz vana örneğin bir pnömatik pinç vanasıdır. Bu tür vanalarda içeride duran kauçuk hortum - manşet olarak da adlandırılır - basınçlı hava veya akışkanla kapatılır. Kauçuk manşetin özel tasarımı, kapatma işleminin sadece dudak şeklinde bir kapanma görünümüne sahip olmasına yol açar ve böylece %100 sızdırmaz bir kapanma sağlanır. Ayrıca ekseriyetle çalışma basıncının iki bar üzerinde olan bir fark basıncı, ürün akışının güvenilir ve kalıcı şekilde kapatılmasını sağlar.

Özellikle her tür katı maddelerde ve uzun kapatma süreleri ile durdurulan süspansiyonlarda tıkanmaz vanaların kullanılması önemlidir. Aksi halde vana alanında kabuklanmalar veya manşette yapışmalar meydana gelebilir (bakınız Res. 1).
Akabindeki açma işleminde, pinç vanalarının neden en iyi şekilde tıkanmaz vana olarak kullanılabildiğini göstermektedir. Vanayı açmak için basınçlı hava tahliye edilir ve o ana kadar kapalı olan manşet açılmaya başlar. Bu esnada tekrar kendi çıkış konumuna geri gider ve doğası gereği kendi yüzeyini küçültür. Yüzeyde değişiklik nedeniyle manşetin kauçuğu ile yapışan nakil ürünü arasında bir gerilim oluşur. Bu gerilim vanadaki kabuklanmaları çözer ve akışkan her zamanki gibi nakledilir.

Tıkanmaz vanalar sizin aplikasyon veya uygulamanızın gereksinimlerini karşılıyor mu?

Tesisiniz ve nakil maddeniz hakkında bilgi veren bir e-posta yeterli olur ve AKO satış ve destek ekibi sisteminiz için mümkün olan tasarımları size bildirir - ücretsiz ve ön koşulsuz! İletişim formuna git

Res.1: Geleneksel vanalarda problemli alan - tıkanmaz vanada böyle değil
Res.1: Geleneksel vanalarda problemli alan - tıkanmaz vanada böyle değil

AKO Armaturen tıkanmaz vanalarının avantajları

AKO Armaturen tıkanmaz vanaları geleneksel ayar ve kapatma vanalarına göre bir dizi avantaja sahiptir.

1. Manşet iç tarafının pürüzsüz yüzeyi yapışmaları önler

Tıkanmaz vanaların manşetleri ruh alanında (bir manşetin ürüne temas eden iç alanı “ruh” olarak adlandırılır) özellikle pürüzsüz bir yüzeye sahiptir ve vana açık durumdayken burada neredeyse hiçbir yapışma noktası / sürtünme oluşmaz. Genel vananın ölü hacimsiz tasarımı ayrıca nakil ürününün ürün akışı dışında boşluklarda birikmesini önler.

2. Yüzey değişikliği ile olası kabuklanmaların çözülmesi

Vananın açılması ve kapanması sırasında manşette yüzey büyümesi (bakınız Res. 2) veya yüzey küçülmesi (bakınız Res. 3). Bununla ilişkili olarak ruh ile kabuklaşmış akışkan arasında gerilim oluşur ve bu sayede olası yapışmalar çözülür.

3. Kapsamlı modüler sistem

AKO Armaturen tıkanmaz vanaları çok sayıda tasarım seçeneği ile temin edilebilir ve sezgisel bir modüler sistem sayesinde sistem ve nakil maddesi ile ilgili gereksinimlerinize göre bireysel olarak yapılandırılabilir.
Gövde ve bağlantı malzemelerinin seçiminden ürüne temas eden manşetin elastomer kalitesine, bağlantı türlerine kadar vana sizin isteklerinize göre serbestçe derlenebilir.

4. Basit bakım ve ekonomik kullanım

Pnömatik kontrollü pinç vanası tasarımında bir tıkanmaz vana, endüstriyel tesisinizde kullanılan vananın kullanım ömrüne ilişkin planlama güvencesi veren, bakımı kolay bir vanadır. Vana birkaç dakika içinde boru hattı sisteminden sökülebilir, bakımı yapılabilir ve tekrar monte edilebilir.
Ayrıca içeride duran kauçuk manşetin değişimi bakım ekibiniz tarafından yerinde - özel alet gerekmeden - bağımsız olarak yapılabilir. Maliyetler ve kesinti süresi bu sayede minimuma iner.

Res. 2: Tıkanmaz vananın kapanmasında yüzey genleşmesi
Res. 2: Tıkanmaz vananın kapanmasında yüzey genleşmesi
Res. 3: Tıkanmaz vananın açılmasında yüzey azalması
Res. 3: Tıkanmaz vananın açılmasında yüzey azalması

Tıkanmaz vanalar bakım gerektirmez ve ekonomiktir

Hangi tasarım ve konfigürasyonda olursa olsun, tıkanmaz vanalar çok uzun kullanım ömrüne sahip olduğundan fazla bakım gerektirmez. Sadece içte duran manşetin çok yüksek yıpranma durumunda değiştirilmesi gerekir. Bakım döngüleri burada kullanılan manşet malzemesine ve nakil maddesine bağlıdır. Bakım zamanı geldiğinde kauçuk manşet tesiste uzun kesinti süresi yaratmadan ve kendi ekibiniz tarafından kolayca değiştirilebilir. Değiştirme manşetleri her nominal genişlik: ve tasarımda uzun teslimat süreleri olmadan her zaman temin edilebilir. Tıkanmaz vanalarda manşetin değiştirilmesine ilişkin uygun bir video AKO tarafından burada sizin kullanımınıza sunulmuştur.

Tıkanmaz vanalarla birlikte bir çözümle ilgileniyor musunuz?

Tesisinizde tıkanmaya eğilimli vanalarla ilgili bir probleminiz var mı? Bizimle iletişime geçin ve danışman ekibimiz sizin gereksinimleriniz için en ideal tıkanmaz vana tasarımını sizinle birlikte yapılandırsın. Uzun yıllara dayanan şirket geçmişi ve sunulan vana modellerinin sürekli geliştirilmesi sayesinde AKO Armaturen & Separationstechnik GmbH şirketi pnömatik ve mekanik kontrollü vanalarda pazar lideri konumuna gelmiştir. Fabrika teslimi tıkanmaz vanalar ve manşetlerin yüksek sayısı sayesinde siparişinizin hızlı şekilde işleme alınması mümkündür.

Tıkanmaz vananızı satış ve destek ekibimize sorunuz:

İzin verilen dosya formatları: pdf, jpg, jpeg, png, tif, tiff, doc, docx, xls, xlsx, zip
Maksimum toplam boyut: 10.00 MB
Yüklenmiş dosya sayısı: 0 / 10
Yüklenmiş dosyaların boyutu: 0 Bytes / 10.00 MB

Veri gizliliği hakkında bilgileri burada bulabilirsiniz: Veri gizliliği beyanı

* ile işaretli alanların doldurulması zorunludur.

Dünya genelinde pazar lideri

39yıllık aile şirketi

600yeni müşteri yıllık

20.000dünya çapında müşteri

Emsalsiz teslimat taahhüdü

< 0,2 %reklamasyon oranı

> 99 %müşteri memnuniyeti

30bayi, dünya çapında

En büyük ürün yelpazesi

10.000pinç vanası modeli

2.500model stoklarda mevcut

100.000birim satış, yıllık

Kapsamlı servis hizmetleri

80CAD formatı

32montaj ve animasyon videosu

16dilde dokümantasyon